Метою навчання математики в школі є не тільки оволодіння конкретними математичними знаннями, але і інтелектуальний розвиток учнів, формування якостей мислення, характерних для математичної діяльності та необхідних людині для продуктивного життя в суспільстві. Зараз освіта характеризується як процес навчання і виховання в інтересах особи, суспільства і держави, спрямований на розвиток індивіда, його індивідуальних, розумових і фізичних здібностей, обдарованості і таланту.
Побачити обдарованість дитини на ранній стадії, тактовно і розумно допомогти їй, створити умови для творчості, виявивши винахідливість, наполегливість - першочергове завдання вчителя у своїй педагогічній діяльності. Для цього потрібно вивчити потенційні можливості дітей, дослідити такі унікальні і несподівані явища, як спалах дитячої талановитості і навіть проблиск геніальності. Якщо ж дитина не має явних ознак обдарованості, то розкрити в неї приховані здібності.
НЕТРАДИЦІЙНИЙ УРОК ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ДЕСЯТКОВИХ ДРОБІВ
Мета:
узагальнити і систематизувати відомості про десяткові дроби, зокрема
про додавання і віднімання десяткових дробів; закріпити вміння і навички
застосування цих дій до розв’язування задач; розвивати логічне мислення
та уяву; виховувати культуру математичних записів, такі моральні
якості, як уміння прийти на допомогу тим, хто знаходиться в біді,
доброзичливість.
Тип уроку. Узагальнення і систематизація знань.
Тип уроку. Узагальнення і систематизація знань.
Хід уроку
I. Мотивація діяльності.
Учитель. На уроці ми будемо узагальнювати і систематизувати знання, вміння та навички, які стосуються додавання і віднімання десяткових дробів.
Девізом нашого уроку я пропоную взяти вислів стародавнього вченого Сократа:
«Те, що я встиг пізнати, - чудово.
Сподіваюся, таке ж чудове те,
що мені ще доведеться пізнати».
Для цього здійснимо мандрівку в казку «Снігова королева».
Сподіваюся, ви добре знаєте головних героїв казки – Кая і Герду. Скажіть, що трапилося з Каєм?
(Серце хлопчика перетворилося на лід. Його забрала у свій палац Снігова королева.)
А Герда вирішила відшукати Кая. Для цього, за правилами нашого уроку, їй потрібно розв’язати значну кількість задач. І ми їй у цьому допоможемо.
II. Перший етап мандрівки.
Учитель. На своєму шляху Герда зустріла бабусю, якій вона дуже сподобалася, а тому бабуся вирішила залишити дівчинку в себе. Для цього вона завела Герду в будинок і замкнула двері на ключ. Щоб вибратися з будинку, дівчинці потрібно розв’язати чайнворд. Допоможемо їй це зробити.
Запитання чайнворду.
1. Найменше натуральне число. (Один. )
2. Прийоми найменування та позначення чисел. (Нумерація. )
3. Англійська одиниця довжини, яка приблизно дорівнює 91см. (Ярд.)
4. Компонент дії додавання. (Доданок.)
5. Прямокутник, у якого всі сторони рівні. (Квадрат.)
III. Другий етап мандрівки.
Учитель. Впоравшись із завданням, Герда вирушила далі. У дорозі зустріла галку, якій розповіла свою історію. Галка знала принца Кая і пообіцяла дівчинці влаштувати з ним зустріч, якщо Герда правильно прочитає числа:
0,1804 ; 1,804 ; 18,04 ; 180,4 ; 1804.
Чи зумієте і ви це зробити? (Учні читають числа .)
А чим знаменний 1804 р. ?
(Це рік заснування першої в Україні
гімназії у місті Новгороді-Сіверському.)
IV. Третій етап мандрівки.
Учитель. Дівчинка зустрілася з принцом, але це був не її Кай. Герда розплакалася, але принц її заспокоїв і сказав: «Якщо ти в порожні клітинки запропонованих прикладів запишеш такі цифри, щоб утворився правильний вираз, то отримаєш карету і вирушиш у дорогу».
Для цього Герді потрібно пригадати, як додаються та віднімаються десяткові дроби, визначити, яку дію слід виконати над числами і замість зірочок записати цифри.
Зробіть це і ви.
Приклади
41,5*3 5*,386
2*,37* 26,*5*
*9,*94 *1,2*4
V. Історична довідка.
Сучасні знаки «+» і «-» стали загальновживаними, починаючи із XVI ст.. Уперше ці знаки з’явилися в праці німецького математика Я.Відмана (1489 р. – I половина XVI ст.). Вважають, що спочатку знак « - » використовували для позначення недостачі, збитку в торгівлі, а знак «+» для позначення прибутку.
У різних народів знаки додавання і віднімання спочатку мали неоднакову форму. Так, у стародавніх єгиптян знак «+» нагадував зображення двох ніг, що рухаються вперед, а знак « - » був схожий на зображення двох ніг, що рухаються назад.
VI. Четвертий етап мандрівки.
Учитель. Тільки-но Герда заїхала в темний ліс, як на неї, наче шуліки, налетіли розбійники. Маленька розбійниця пообіцяла відпустити її, якщо дівчинка порівняє вирази:
а) 13,2+18,04 і 48,36 – 17,04;
б) 61,57 – 14,64 і 15,3+31,72.
Порівняйте ці вирази і ви. (Учні роблять необхідні обчислення, формулюють правило порівняння десяткових дробів і розв’язують завдання.)
VI. П’ятий етап мандрівки.
Учитель. Далі Герді допомагав подорожувати олень. Вони швидко дісталися до Лапландії та зупинилися в хатинці лапландки для відпочинку. Разом із ними відпочинемо й ми .
VIII. Музична пауза.
IX. Шостий етап мандрівки.
Учитель. Після відпочинку лапландка попросила Герду розв’язати такі рівняння:
а) 4,923+х -9,01=53,128;
б) 35,28 – 2,453 – у=26,19.
Герда виконала її прохання і сказала, що коренями рівнянь будуть числа 39,195 та 6,638. Чи не помилилася вона?
(Учні розв’язують рівняння, коментуючи свої дії та зіставляючи одержані результати з результатами Герди.)
X. Сьомий етап мандрівки.
Учитель. Виконавши завдання, Герда та олень вирушили далі і натрапили на фінку, яка жила в тих самих місцях, що й Снігова королева. Жінка погодилася допоїти їм у пошуках палацу за умови, що вони розв’яжуть задачу.
Задача. Швидкість човна проти течії дорівнює 9,5 км/год, а швидкість течії – 1,6 км/год. Обчисліть швидкість човна в стоячій воді і за течією річки.
Давайте і ми разом із Гердою розв’яжемо запропоновану задачу. (Учні розв’язують задачу.)
Герда, як і ви, правильно розв’язала задачу і дійшла до палацу, в якому жив Кай. І в цьому, як ви бачили, їй допомогли знання з математики.
XI. Підсумок уроку.
XII. Домашнє завдання.